"Geçmişten Günümüze Tüm Yönleriyle Görele", TEŞEKKÜR, Ali Bilir...

Yıllardan beri Görele ile ilgili yazılan, çizilen, konuşulan her şeyi imkanlarım ölçüsünde takip etmeye çalışırım. Bütün bunların gelecekte bir arada bulunması, gelecek nesillerin Görele hakkında bilgi edinmesi gerektiğini, alınacak kararların bu ölçüde daha sağlıklı olacağını düşünürdüm. Görele hakkında, yazılan her şey, Görele ve yöresinin bir başka özelliğini ortaya çıkarmaktaydı. Dergilerde, gazetelerde, özel çalışmalarda Görele’nin bilinmeyen yönleriyle karşılaşıyordum.

Beni bu kitabı yazmaya, hazırlamaya, derlemeye iten asıl neden, Görele’nin geçmişteki değerlerini, gelecekteki değerleriyle bütünleştirerek daha da ileriye taşınmasına yardımcı olmak ve Görele’nin tanıtılmasına katkıda bulunmaktır.

Uzun yıllardan beri yaptığım çalışmayı, bir kitap haline getirmeye karar verdiğimde, çok kişiden bilgi, belge, fotoğraf ve en önemlisi manevi anlamda destek gördüm. Çalışmam sırasında, çok kişiyle tanıştım, yeni dostluklar, arkadaşlıklar edindim.

Mustafa Arslan’ın 1973 yılında çıkarmış olduğu Görele kitabı, bana bu çalışmamı, başarıyla tamamlayabileceğim cesaretini verdi. Kendisiyle tanıştığımda, verdiği bilgilerden çok yararlandım. Görele hakkında yazılar yazan, araştırmalar yapan; Ayhan Yüksel, Hayrettin Günay, Seyfullah Çiçek ve isimlerini kaynaklar bölümünde yazmaya çalıştığım bir çok kişinin bilgi ve manevi anlamda desteğini gördüm. Görele Lisesi Dergisi, Giresun Dergisi gibi yöremize özgü yayınlarda yazarların araştırmalarından yararlandım. Seyfullah Çiçek ve Sadi Kaya’nın Kuşçulu Köyü ile ilgili çıkarmış oldukları kitap, Ayla Demir’in Ataköy Halk Kültürü ile ilgi hazırlamış olduğu bitirme tezi, A. Yaşar İmamoğlu’nun hazırlamış olduğu Görele Spor Tarihi, Hayrettin Günay’ın Görele Manileri, Halil İbrahim Türkyılmaz’ın çıkardığı Eynesil kitabı çalışmama kaynak olan ve yol gösterici eserlerdir.

Yapmış olduğum çalışmaları, yazdığım müsveddeleri, temize geçen, bilgisayar ortamında yazılmasında, değerli arkadaşım Yaşar Bilir’in, yeğenlerim Nuray ve Tuncay Bakıcı kardeşlerin çok emekleri geçti. Muzaffer Kahyaoğlu yaptığı kapak çalışmasıyla, kitaba ayrı bir önem kattı. Münip Şaban Toz’la yaptığım söyleşiyle Çavuşlu ve Görele hakkında önemli bilgiler edindim. İstanbul’daki araştırmalarımda, Beyazıt Kütüphanesi eski müdürü Yusuf Tavacı ve Kütüphanenin Gazete Bölümü Şefi Mihriban Bilir araştırmalarımda kolaylıklar sağladı. Kaynaklar bölümünde isimleri geçen kişilerin, köy ve mahalle muhtarlarının, dernek başkanlarının verdiği bilgilerin önemli katkısı oldu. Sevgili eşim ve oğlum, kendilerine ayırmam gereken zamanın büyük bir kısmını bu kitaba harcadığım için beni hoşgörüyle karşıladılar ve desteklerini hiç esirgemediler.

Tirebolulu hemşehrim Ayhan Yüksel, hiç bir karşılık beklemeden kitabın editörlüğünü ve düzeltimini yaparak, eksik kalan araştırmalarıma yardımcı olarak mesaisini harcadı. Hayrettin Günay, kitabın düzeltiminde yardımcı oldu ve ‘’önsöz’’ünü yazarak kitaba değer kattı.

Kitabın basılmas için; Görele Belediye Başkanı Nazım Dede, Ömer Ayvaz, Metin Keçeci, Ahmet Yılmaz, Davut Dalcı, Harun Yöndem, Akkoyunlu Petrol Ltd. Şti., Gördemsan A:Ş., Demirciler Gıda A.Ş.ve Atıl Aydınlatma Ltd.Şti.’nin maddi katkıları oldu.

Çalışmamı tamamlayıp kitap olarak bastırmak istediğimi kendilerine anlattığımda, kendisi de bir araştırmacı olan, beni Simurg Yayınevine yönlendiren ve manevi destek veren Oğuz Otay, kitabı baskıya hazırlayan Yücel Dağlı, kitabın yayınevinden çıkmasını sağlayan Simurg Yayınevi sahibi İbrahim Yılmaz, kitabın basımını büyük bir titizlikle yapam Kitap Matbaacılığı’n sahibi M.Sinan Özdoğan ve matbaa çalışanları ve kitap’ta bulunan eski belge ve fotoğrafların düzenlemesini yapan kardeşim Niyazi Bilir’in emekleri geçmiştir.

Bu çalışmamın, Görelelilere yakışır bir kitap olmasını diler, Karadenizin bu şirin ilçesinin tanıtılmasına katkıda bulunan yukarıda isimlerini saymaya çalıştığım kişilere, yazılarından, araştırmalarından, eserlerinden yararlandığım, kaynakça bölümünde belirttiğim kişilere, tüzel kişi yetkililerine ve isimlerini yazmayı unuttuğum herkese teşekkürlerimi sunarım.

 

         Ali Bilir

     Temmuz - 2001

            Paşabahçe – İstanbul