Kent Turizm Küresel Zirvesi’nde TURSAB neden yoktu…

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) Kent Turizmi Küresel Zirvesi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde 15 Kasım 2012 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Zirveye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve yerli turizmcilerin yanı sıra 55 ülkeden 300'e yakın yabancı turizmci katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş şehirdeki otellerdeki yatak kapasitesinin hergeçen gün arttığını belirtirken ve bu durumun İstanbul için önemli bir gelişme olduğunun atı çizildi. Topbaş’ın; Taksim Meydanında yapılan alt yapı ve çevre düzenlemelerinin akabinde Emlak değerlerinin aratacağını söylemesi ise dinleyiciler tarafından ise ne alaka yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Birleşmiş Milletler Habitat Genel Direktörü Joan Clos ise İstanbul'da turizm, kentleşme ve şehircilik alanında büyük gelişimler yaşandığını belirtirken, UNWTO Genel Sekreteri Rifai de bu yıl ağustos ayına kadar 750 milyon olan dünyayı gezen insan sayısının aralık ayında rekor kırarak 1 milyara ulaşacağını söyledi.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Zirvede yaptığı konuşmalar ise Türk Turizmi için umut vaad eden ve iyi gelişmeler olarak değerlendirildi.

Dünyadan ve Türkiye’den Turizm temsilcilerinin, Turizmle ilgili çeşitli sektörlerin konuşmacı olarak bildiri sunduğu Zirvede, TURSAB üyesi bir Turizmci olarak Türkiyenin en önemli Turizm Aktörlerinden biri olan TURSAB’ın Zirvede olmayışını yadırgadığımı belirtmek istiyorum.

Türki Seyahat Acentaları Birliği üyeleri, yani Seyahat Acentaları ve tur Operatörleri ile sağlanan Turist akışını yönlendiren en önemli kolun Zirve katılımcılarına görüşlerini bildirmeyiş olması Zirvede konuşulan konuların eksik kaldığı kanaati doğurmuştur.

 

Birçok Seyahat Acenta sahibi ve yetkilisi, TURSAB üyesi meslektaşlarımız dinleyici olarak zirvede bulunmasına rağmen, Her platformda TURSAB’ın ve Seyahat Acentalarının Türk Turizminin gelişmesi için çok önemli olduğunu vurgulayan TURSAB Başkanı Sayın Başaran Ulusoy’un Zirveye katılmayışının veya bir temsilci görevlendirerek Zirvede bulunmayışının nedenini bu günlerde Üyelerine ve kamuoyuna açıklayacağı kanaati taşıdığımı belirtmek istiyorum.

Saygılarımla,

Ali Bilir